Drobečková navigace

Úvod > O škole > Projekty > Projekt Ekopolis

Projekt EkopolisLogo Ekopolis

V této hře je každý žák starostou a staví si své vlastní město. Snaží se o to, aby město bylo co nejlepší, aby se v něm obyvatelům dobře žilo. Žák může například vyzvat na souboj ve flashové variantě svého soupeře, robostarostu a pokusit se postavit lepší město než on.

Základním cílem webového portálu projektu Ekopolis je umožnit žákům plnit zajímavé úkoly a komentovat si je navzájem, a to vše v atraktivní online podobě.

Ekopolis je určen především žákům a pedagogům 4. - 9. tříd základních škol (včetně malotřídních) a žákům odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Každý žák chvíli starostou

Cílem projektu je vytvořit atraktivní stolní didaktickou hru, která bude široce využitelná při výuce průřezového tématu environmentální výchova. Každý žák se ocitne v roli starosty, který postupně rozvíjí svoje městečko, a musí při tom vhodně skloubit ekonomické, sociální i ekologické projekty. Ve hře se žáci mohou setkat s událostmi rozdělenými podle barev. Mezi červené události patří například havárie s nebezpečným odpadem, kontaminace půdy, nezaměstnanost, pokuta za znečišťování, povodeň, průmyslová špionáž, růst skládky nebo smog.

Mezi modré události spadají demonstrace aktivistů, farmářské trhy, nové cyklostezky, převoz odpadu nebo sběrný dvůr.

Zelenou barvou pak označují události typu biokoridor, kompostárna, malá větrná nebo vodní elektrárna, ochrana ohrožených druhů, rekultivace skládky nebo solární panely.

Součástí projektu jsou podrobné metodiky a pracovní listy, které ulehčí učitelům práci, tak i atraktivní internetové rozhraní pro plnění úkolů navázaných na reálné prostředí, ve kterém žáci žijí.

Projekt je spolufinancovaný z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Pro tříleté období školních let 2009/10 - 2011/12 je přijat a realizován na celém území České republiky (s výjimkou Prahy, kde podpora v rámci tohoto programu není možná). Díky financím ze strukturálních fondů Evropské unie je k dispozici všem zapojeným školám zcela zdarma.