Agama vousatá

Agama vousatá  (Pogona Vitticeps)

Naše agamy

Naše škola se již nějakou dobu chlubí skupinkou Agam vousatých. První agamu jménem Anežku sem do školy přivezl ještě pan učitel Štípek, který vyrobil i velké terárium. S příchodem paní učitelky Fricové nám přibyl sameček Agamák. Další dvě samičky Bezzubku a Máju jsme dostali darem. Všem jsou cca 3 roky. Tyto čtyři exempláře se staly základem našeho chovu.

Na konci školního roku nakladla Anežka snůšku vajec, ze které se 16. 9. 2017 vylíhlo 7 malých agamek. Tři malé agamky mají již nové chovatele, zbývající čtyři si ještě užívají láskyplné péče paní učitelky Fricové.

O naše dospělé agamy se staráme během školního roku při hodinách přírodovědných praktik a přírodovědného kroužku.

Obecně o agamách

Výskyt:         Pouště Austrálie

Hmotnost:   Až 500 g

Počet vajec:   10-20 ks

Inkubační doba:    60-70 dnů

Krmivo:        Převládá živočišná složka

Agamu vousatou musíme také minimálně jednou denně rosit.

Terárium

Zařizujeme jako pouštní. Jako substrát v teráriu je vhodný terarijní písek, můžeme dodat dekorační kameny či různé kořeny. Nesmí chybět mističky na jídlo a vodu. Teplota v teráriu by se měla pohybovat kolem 30 °C. Pod zdrojem tepla i 40 - 50 °C.

Potrava

Potrava je ze 70%  živočišného původu a zbytek  rostlinného. Občas můžeme podat červa, švába, u větších zvířat i myší nebo potkaní holátko. Z rostlinné složky přijímá agama vousatá čínské zelí, pampelišky, jablka, mrkev a podobně. Stravu je vhodné občas obohatit přípravkem Roboran H. Při krmení červy a holátky je potřeba dávat pozor na přejídání a případnou obezitu agam.

Společnost

Pokud již jednu agamu máme a rozhodneme se pro druhou ve stejném teráriu, měly by být přibližně stejné velikosti, protože jsou kanibalické vůči menším jedincům stejného druhu. Případně je potřeba je chovat odděleně, než dorostou přibližně stejné velikosti.

Chování

Agamy jsou poměrně sociální zvířata v teráriu. Komunikují spolu pokyvováním hlavy a často tvoří sandwich.  V případě, že si agamy nesednou nebo jde o samce, nafouknou temné černé vousy na bradě a rozevřou čelisti.

Život

Žijí cca. 10 - 15 let, ale jsou to zábavní a klidní společníci, kteří si dobře zvyknou na lidský kontakt a stanou se tak rychle domácími miláčky.

NAHORU TISK

Stránky byly vytvořeny v rámci
projektu PROPOJENÁ ŠKOLA
Realizátor projektu